2022 Uluslararası Zanaatkâr Balıkçılar ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği Global Eylem Planı

 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 2022'yi Uluslararası Zanaatkâr Balıkçılık ve Su Ürünleri Yılı (IYAFA 2022) ilan etti. IYAFA 2022'nin kutlanması, milyarlarca insana sağlıklı ve besleyici gıda sağlayan ve dünya üzerinde var olan açlığın sıfırlanmasına katkıda bulunan milyonlarca küçük ölçekli zanaatkâr balıkçıya, balık yetiştiricisine ve balıkçılık sektöründe çalışan emekçilere bir teşekkür niteliğindedir. FAO ise diğer BM kuruluşlarıyla işbirliği içinde yıl boyunca faaliyetlere liderlik edecek olan kuruluş.

Yıl, dünya dikkatini küçük ölçekli balıkçıların, yetiştiricilerin ve işçilerin gıda güvenliği ve beslenmesinde, yoksulluğun ortadan kaldırılmasında ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımında oynadığı role odaklamayı ve böylece küresel anlayışı ve onları desteklemek için eylemi artırmayı amaçlamaktadır.

Kutlama aynı zamanda su ürünleri sektörünün birbirinden ayrılmaz halde iç içe geçmiş ve birbirini destekleyen farklı aktörler arasındaki diyaloğu geliştirmek ve küçük ölçekli üreticileri birbirleriyle ortaklık kurmak ve seslerini duyurmak için güçlendirmek için bir fırsattır. Böylece günlük yaşamlarını şekillendiren kararları ve politikaları yerel toplum düzeyinden uluslararası ve küresele kadar etkileyebilecek şekilde söz sahibi olmaları hedeflenmektedir.

2022 Uluslarası Zanaatkâr Balıkçılar ve Su Ürünleri  Yetiştiricileri Yılı Global Eylem Planı'nın resmi olmayan Türkçe Edisyonunu indirmek için tıklayın.

Yorum Gönder

0 Yorumlar