Dünya çapında bulunan deniz ürünleri yer değiştirmeleri raporu Okyanus araştırmaları ve deniz yaşamını iyileştirerek sürdürülebilir kılmak üzerine araştırmalar yapan Oceana, dünya üzerinde yaptığı kapsamlı su ürünleri dolandırıcılığı raporunu yayınladı.

Avcılıktan tedariğe kadar farklı amaçlarla bilinçli yada bilinçsiz şekilde yapılan yer değiştirmeler ve ikamelerle ilgili bilgi almak ve etkilerini değerlendirmek için bir grup su ürünleri mühendisi tarafından Türkçe’ye çevrilen raporu şimdi ücretsiz indirebilirsiniz.

Bugün sudan elde ettiğimiz protein, faydalı yağ, vitamin ve mineralleri tüketmek kadar bilinçli ve farkında tüketmek de çok önemli.

Günden güne artan protein ihtiyacını karşılayacak olan kaynak su ürünleri. Balık, karides, midye ve bitkisel kökenli su ürünleri avcılıktan yetiştiriciliğe dönen su ürünleri sektörünün vazgeçilmez bileşeni.

Fakat önümüzde çok ciddi bir sorun var; tükettiğimiz su ürünlerini tanıyor muyuz?
Bu durum dünyanın hemen hemen her yanında gerek avcılar, gerek tedarikçiler gerekse tüketiciler için çok ciddi bir endişe kaynağı. Ne avladığını bilmeyen yada avladığı ürünü bilinçli olarak saklayarak değiştiren ve öylece pazara sunan avcılar kadar tedarik aşamasında çeşitli ekonomik, kültürel ve hukuki gerekçelerle su ürünlerinin üzerinde isim değişikli yapan tedarikçiler doğrudan ve dolaylı olarak su ürünlerini tüketen tüketicilerin sağlıklarını riske atıyor, küresel kaynakların verimliliğini, sürdürülebilirliğini tehlikeye sokuyor. Stoklarda meydana gelen azalmalara bağlı olarak karşılaşılan türlerin yok olması tehlikesi ise bu işin en tehlikeli sonuçlarından yalnızca birisi.

Biz su ürünleri mühendislerine bugün sandığımızdan daha çok görev ve sorumluluk düşüyor. Avcılıktan yetiştiriciliğe dönen su ürünleri tedariğinde “yetiştirici” olarak yer aldığımız kadar “bilinçlendirici” olarak da yer almamız gerekiyor ve su ürünleri başta etrafımızdaki insanlar olmak üzere çevremizde ve içinde yaşadığımız toplumda ki herkese doğru ve tarafsız bir şekilde anlatarak onların doğru ürünleri doğru zamanda ve doğru metodlarla tüketmesinin önünü açmalıyız.

Halen önümüzde çok uzun yol olmakla birlikte bu önemli başlangıç noktası bize dünyada su ürünleri üzerinden gerçekleşen dolandıcılık metodlarını öğrenmemizi sağlayacak ve kattığı vizyonla bize ilham sağlayacak.

İNDİR

Yorum Gönder

0 Yorumlar